• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Інтерв'ю з Дмитром Кулебою: "Складається враження, що в ПАРЄ і РЄ змова еліт щодо повернення Росії"
Опубліковано 02 лютого 2018 року о 11:41

Постійний представник України при Раді Європи розповів сайту "Сегодня" чому Москва шантажує РЄ грошима, коли в ПАРЄ може повернутися російська делегація і що намагаються проштовхнути під виглядом "реформи" Асамблеї.

Поки Верховна Рада готувалася до відкриття нової 8-ої сесії 6 лютого, одні депутати активно працювали на Всесвітньому економічному форумі в швейцарському Давосі, а інші – відстоювали інтереси України на січневій сесії ПАРЄ в Страсбурзі.
Пристрасті в Асамблеї і Раді Європи (РЄ) почали розгорятися ще в минулому році. З'їздивши в жовтні в Москву, генсек РЄ Турбйорн Ягланд, за словами глави української делегації в ПАРЄ Володимира Ар'єва, почав кампанію по поверненню російської делегації.
Раніше сайт "Сегодня" вже писав, що після анексії Криму і початку війни на Донбасі Москву позбавили права голосу, участі в спостережних місіях та керівних структурах ПАРЄ. З січня 2015 -го в знак протесту російська делегація перестала приїжджати в Страсбург, а з минулого року – платити щорічні членські внески в бюджет РЄ. Тільки за 2017-й Москва заборгувала понад 22 млн євро і погрожує не заплатити і в цьому році, якщо її права в ПАРЄ не відновлять в повному обсязі.
Схеми з повернення російської делегації в Асамблеї почали опрацьовувати ще в 2017 році: створили спеціальний ad hoc комітет, головна мета якого – скасувати санкції проти Москви і повернути її в ПАРЄ вже восени цього року. Під час січневої сесії пройшло перше закрите засідання цього комітету, куди, за словами постійного представника України при Раді Європи Дмитра Кулеби, як особливо важливих гостей, запросили віце-спікера Держдуми Петра Толстого і голови Держдуми з міжнародних справ Костянтина Косачева (який, до слова, знаходиться під санкціями, і в'їзд в Євросоюз йому заборонений).
В інтерв'ю сайту "Сегодня" Дмитро Кулеба розповів, чому в ПАРЄ і Раді Європи відбувається змова еліт, як Москва шантажує організацію і у кого в Асамблеї "золота акція" із повернення російської делегації.


- Як би ви підсумували січневу сесію ПАРЄ для України?
- Для України було дві стратегічно важливих цілі на цій сесії. Перша полягала в тому, щоб не дозволити адвокатам безумовного повернення Росії до ПАРЄ створити на цій сесії таке знаєте проросійське свято і показати, що всі насамперед дбають про те, щоб Росія повернулася. Друге завдання полягало в тому, щоб ухвалити якісну резолюцію стосовно України – "Гуманітарні наслідки війни в Україні". І в принципі обидві ці цілі були досягнуті.
- В чому цінність прийнятої резолюції?
- Головне, що ця резолюція абсолютно точно відображає ситуацію з російською агресією проти нашої держави. Саме в ПАРЄ використовуються найбільш чіткі формулювання з цього приводу. І в прийнятій резолюції так само говориться, що відбулася і відбувається саме російська військова агресія проти України. Це надзвичайно сильно дратує наших сусідів, бо вони все ще імітують гру в "миротворця", миролюбного члена Нормандського формату, звинувачуючи в усьому саму Україну.
Другий важливий момент, і сьогодні (31 січня – Авт.) я на цьому наголосив під час обміну думками з головою ПАРЄ Ніколетті, що в прийнятій резолюції чітко написано: Асамблея закликає Росію повністю виконати попередньо ухвалені резолюції щодо російської агресії проти нашої держави, вивести свої війська з України і припинити репресії в Криму. Це та поправка, яка була внесена українськими депутатами і знайшла підтримку.
Зараз в ПАРЄ намагаються створити атмосферу, що абсолютно всі хочуть повернення росіян. І це, мовляв, такий загальний настрій. Що без їхнього повернення все просто помре, а Рада Європи розвалиться. А прийнята резолюція "Гуманітарні наслідки війни в Україні" нагадує, що повернення поверненням, але взагалі то позиція Асамблеї полягає в тому, що потрібно не тільки ухвалювати, а й виконувати вже ухвалені резолюції. А це те, чого категорично не хоче Російська Федерація.
- Які сценарії свого повернення в ПАРЄ намагається проштовхнути Росія?
- Складається враження, що у нас в Парламентській Асамблеї і Раді Європи є змова еліт щодо безумовного повернення Росії. Тобто, є певна кількість людей, що належать до керівних органів Ради Європи і ПАРЄ, які домовилися координувати свої зусилля і намагатимуться забезпечити повернення Росії. Власне, нічого дивного тут немає. Частково таку ж історію ми спостерігали і в попередні роки, і нам разом з партнерами такі спроби вдавалося успішно відбивати. Що нового з’явилося зараз? Вперше відбулося засідання так званого комітету ad hoc. "Аd hoc" – латинський термін, який означає, що комітет створений для спеціальної цілі. І мета цього комітету взагалі-то розглянути реформу ПАРЄ.
Але під цією благородною ціллю (реформи це ж добре, правда?) ховається ключове завдання – створення нормативних передумов для повернення росіян. Тобто, виконання вимоги Росії щодо усунення можливості застосування санкцій проти національних делегацій. Тому що Росія каже: "Ми повернемось лише тоді, коли ви приберете можливість санкцій, щоби їх взагалі неможна було застосовувати". В такому разі Росія почуватиме себе захищеною: буде робити все що завгодно і не буде нести за це жодної відповідальності.
Під час січневої сесії ПАРЄ перше засідання ad hoc комітету відбулося. Покладено початок формату, за допомогою якого протягом 2018 року будуть намагатися створити умови для повернення Росії. Прихильники цього плану напружують свої зусилля, збирають коаліцію, щоб вже на червневій сесії внести зміни до правил процедури, які усувають можливість застосування санкцій. Тобто алгоритм такий: знімаємо можливість санкцій в червні – Росія тут же сплачує свій борг (за словами генсека Ради Європи Турбйорна Ягланда, в 2017 році Росія недоплатила 22,3 млн євро – Авт.) – Рада Європи стає щасливлю, бо отримує гроші – і Росія в січні 2019 року тріумфально повертається до ПАРЄ. За кадром залишиться те, що такими змінами Асамблея безпрецедентно сама себе обмежить в правах, суттєво підірве свій авторитет та ефективність.
- Тобто, під саміт Асамблеї навесні 2019 року?
- Так, буквально під саміт, за проведення якого виступає ПАРЄ та Генсек Ради Європи. Але для нас у цьому сценарії принциповим, категоричним і неприйнятним є те, що він не передбачає виконання Росією резолюцій ПАРЄ, ухвалених у відповідь на агресію проти України. Тому ми і кажемо нашим міжнародним партнерам: ми не проти діалогу з Росією, але ми проти монологу Росії. От Росія захотіла, щоб прибрали санкції, всі тут як тут встали і пішли знімати санкції. Це неприйнятно.
- З ваших слів у Раді Європи і ПАРЄ сформувалась свої коаліція і опозиція до Росії. Делегації яких країн можна віднести до цих двох умовних таборів?
- Такі коаліція і опозиція є. Але справа не в коаліціях "за" або "проти". Насправді зараз "золота акція" у тих делегацій, які не мають своєї чіткої позиції, а просто підуть за тими, чия сторона переможе. Тобто боротьба зараз ведеться саме за те, щоби переконати цю групу хитнутися в один або інший бік.
- Чи можна стверджувати, що для еліти ПАРЄ і Ради Європи грошовий вимір виходить на перший план, тобто борг Росії, який вона повинна сплатити?
- Офіційно з керівництва вам про це ніхто не скаже. Всі кажуть, що нам потрібна єдність Європи, нам не потрібні роздільні лінії, що ми в ПАРЄ і Раді Європи єдині… Наводили навіть аргумент на кшталт: "Застосували ми санкції проти Росії… А от чи справді ми застосували їх саме проти тих людей, які брали участь або якимось чином були причетні до анексії Криму?". Тобто, аргументи уже доходять до абсурду. Але будемо відверті: сплата Росією грошей до бюджету є ключовим мотиватором для напрацювання ідей по поверненню Росії. Дипломатично про це ніхто не говорить, всі говорять про красиві речі, про реформу ПАРЄ. Але по суті жага до грошей у декого домінує над всім іншим.
- Чому не можна розподілити борг і частку внесків Росії між іншими членами Ради Європи? Росія тоді залишиться при своїх "інтересах", а інші продовжать нормальну роботу в ПАРЄ вже без Росії.
- В тому то і справа, що Росія не хоче залишатися при своїх інтересах. Росія хоче тріумфально повернутися, тому і використала цю несплату, щоб шантажувати Раду Європи. І цей шантаж як не дивно спрацював. Виходить, що одна держава шантажує цілу міжнародну організацію, куди входять ще 46 держав. Другий момент: сплата внеску до міжнародної організації – це обов’язок держави. Тобто ідеться про порушення міжнародного юридичного зобов’язання. І юридично не можна вирішувати цю ситуацію таким чином: а давайте ми будемо платити замість Росії? Бо тоді Рада Європи має поставити питання про те, що Росія порушує свої зобов’язання безпосередньо перед організацією і нестиме за це відповідальність аж до припинення участі в ПАРЄ та Комітеті міністрів Ради Європи. Тому позиція про те, що давайте розділимо цей внесок між іншими державами розглядалася як тимчасовий захід на час ведення переговорів. І ми були готові до діалогу з цього питання. Але категорично проти цього виступив Генеральний секретар Ради Європи.
- У тому числі, поки Росія не буде виконувати прийняті резолюції ПАРЄ...
- Так, але вони нічого не хочуть виконувати. За півтора року роботи в Раді Європи я жодного разу не чув, щоб хтось сказав: "Ми зустрічалися з росіянами і чітко їм сказали, що давайте поговоримо про те, які резолюції ПАРЄ, або хоча б якісь пункти резолюцій ПАРЄ ви готові виконати? ". Тобто, у них просто страх перед росіянами, що їх не можна дратувати, їм не можна ставити такі незручні запитання. Ну звичайно, якщо на них ніхто не тисне і нічого не вимагає, навіщо їм це робити? Тому я переконаний і підкреслював це неодноразово в Раді Європи, що Росії потрібно створювати такі умови, при яких вона буде йти на поступки. Але для цього потрібно працювати. А у нас замість того, щоб думати над тим, як створити такі умови і змусити Росію щось робити, все зосередилися на тому, як змусити Раду Європи щось робити для російських і створити умови для їх безумовного повернення. Тобто ситуацію перевернули просто догори дригом.
- Юридично Росія не виконує своїх зобов'язань по фінансуванню Ради Європи. Так може подати на неї в суд?
- Ні, такої можливості немає. Коли створюються міжнародні організації, виходять з того, що держави хочуть співпрацювати, і відповідно будуть платити свої внески. Тому механізмів судового рішення не передбачено. Все базується на чесному слові і рядку в статуті.
- Коли буде наступне засідання ad hoc комітету? Якщо ми правильно розуміємо, туди Росія повинна приїхати з пропозиціями щодо свого повернення...
- Засідання буде 16 березня в Парижі. Ідея така: до 15 лютого всі члени ad hoc комітету можуть внести пропозиції для обговорення з тих питань, які включені до порядку денного. А вже 16 березня будуть представлений узагальнений документ з цими пропозиціями, які стосуються не тільки повернення росіян. Там кілька тем і все це в красивій обгортці під умовною назвою "реформа ПАРЄ". У зв'язку з цим у нас виникає питання.
Якщо фундаментально підходити до реформи ПАРЄ, члени ad hoc комітету мають, по суті, тільки три тижні для розгляду всіх проблем і внесення своїх пропозицій. Останні повинні бути серйозними. У разі прийняття вони визначатимуть роботу ПАРЄ на десятиліття вперед. Але це все робиться поспіхом. Є підстави вважати, що головні пропозиції вже кимось десь написані, головне з яких – як гарне задовольнити вимоги росіян. Тому 16 березня буде просто представлений загальний список пропозицій і відбудеться його обговорення. Росія теж має право вносити свої пропозиції, хоча вона не є повноцінним членом комітету, а тільки запрошеним гостем.
Отже, 16 березня має відбутися обговорення загального документа. Потім буде ще одна зустріч вже в Страсбурзі 23-27 квітня, де я думаю, вже спробують ідентифікувати пріоритетні зміни і будуть працювати над пошуком підтримки повернення росіян.
- Україна теж може вносити свої пропозиції?
- Так звичайно. Від України в ad hoc комітет входить глава української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв. Наскільки мені відомо, наша делегація вже почала підготовку своїх пропозицій.
- Борислав Береза вже постив у своєму Facebook фото з підписом: "Готуємося до комітетів ПАРЄ ..."
- Зокрема на цій нараді, наскільки мені відомо, обговорювалася не лише робота в традиційних комітетах, а і українські пропозиції, що будуть вноситися до засідання ad hoc комітету.
- На чому буде наполягати Україна, які ключові маркери?
- Відбулась нарада депутатів, ми теж по лінії МЗС проводимо свої консультації і зараз як раз виробляємо позицію, з якою будемо виходити. Але наголошую: у мене є підстави вважати, що йдеться не про рівне змагання рівних країн, людей, позицій і бачень. А йдеться про те, що державам, які виступають проти безумовного повернення Росії до ПАРЄ доведеться протидіяти фактичній змові. А це вимагає відповідної тактики поведінки. Бо коли за твоєю спиною хтось про щось домовився і йде нерівний бій тактика має бути відповідною.

Сегодня,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux