• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Співробітництво України в рамках Ради Європи
Опубліковано 31 серпня 2021 року о 17:55

Україна стала членом Ради Європи (РЄ) 9 листопада 1995 р. Відповідно до Статуту РЄ наша держава представлена у всіх трьох головних органах Організації: Комітеті міністрів, Парламентській Асамблеї та Конгресі місцевих та регіональних влад.

У Комітеті міністрів (КМРЄ) нашу державу представляє Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Участь України у повсякденній роботі КМРЄ, його комітетів та експертних груп забезпечується Постійним представництвом України при Раді Європи. Очолює Постпредство Посол Борис Тарасюк.

Важливим етапом співпраці України з РЄ було головування нашої держави в Комітеті міністрів Ради Європи у травні-листопаді 2011 року, що відбулось вперше за роки членства України в Організації. Програма Українського головування базувалася на трьох основних пріоритетах: захист прав дітей, права людини та верховенство права в контексті демократії і стабільності в Європі, зміцнення та розвиток місцевої демократії.

У Парламентській Асамблеї (ПАРЄ) Україна представлена Постійною делегацією Верховної Ради України у складі 24 народних депутатів (12 членів делегації та 12 їх заступників). Очолює делегацію народний депутат України Марія Мезенцева.

До складу делегації України у Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи (КМРВ РЄ) входять 24 представники України (12 членів делегації та 12 їх заступників). Очолює делегацію депутат Київської міської ради Лілія Пашинна.

Суддею Європейського суду з прав людини від України з 15 червня 2010 р. є Ганна Юдківська. Станом на сьогодні українською стороною поданий список з трьох кандидатур для обрання на посаду судді ЄСПЛ від України. Українська сторона очікує на рішення Дорадчої групи експертів з метою офіційного внесення списку на розгляд ПАРЄ.

Стан виконання Україною рішень ЄСПЛ постійно перебуває в центрі відповідальних державних установ.

Венеціанська комісія за роки свого існування підготувала більше ніж 150 висновків та експертних оцінок щодо законопроектів та законів України. Членом Комісії від України є Сергій Головатий.

Україна підписала і ратифікувала 94 міжнародно-правових документи Ради Європи, ще 24 договори підписані, але не ратифіковані.

У 2021 р. внесок України до бюджету Організації становить 4 112 713 євро (бюджет РЄ у 2021 р. – 520 млн. євро).

У зв’язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та м. Севастополь і триваючою військовою агресією РФ проти України на Донбасі основним напрямом співпраці України з Радою Європи стали заходи з підтримки територіальної цілісності та суверенітету України, забезпечення дотримання прав людини на тимчасово окупованих територіях, залучення правозахисних моніторингових механізмів РЄ до міжнародного контролю за ситуацією на цих територіях.

Також важливими аспектами співпраці України та Ради Європи є питання звільнення українських політичних в’язнів, які були нелегально затримані представниками Росії і незаконно утримуються в російських слідчих та пенітенціарних закладах.

Актуальним є також питання забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок окупації Криму та збройних дій на Донбасі.

Активною залишається співпраця України та Ради Європи у процесі проведення нагальних внутрішніх реформ. Темами, які найчастіше порушуються у цьому контексті в рамках керівних органів РЄ є:

– забезпечення виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини;

– питання боротьби з корупцією та зміцнення незалежності суддів;

– зміцнення демократичного управління та реформа місцевого самоврядуванням, у тому числі децентралізація.

Для забезпечення практичної підтримки України у процесі реформ Радою Європи застосовуються усі наявні у неї інструменти, насамперед експертний потенціал Венеціанської Комісії, конвенційні механізми, результати моніторингової діяльності ПАРЄ та Конгресу.

Одним із важливих інструментів РЄ у цій діяльності є План дій РЄ для України на 2018-2022 роки, що передбачає потужну експертну допомогу, а також механізми контролю за реальним втіленням реформ у нашій державі (зокрема, Керівний комітет з питань імплементації проектів у рамках Плану дій). Затверджений переглянутий бюджет Плану дій становить 38 152 949 євро, з яких станом на 31 квітня 2021 р. вже профінансовано 31 074 579 євро (81% необхідних коштів).

Серед найбільш важливих рішень РЄ стосовно України, прийнятих за останній період, слід відзначення ухвалене у травні 2021 р. рішення КМРЄ «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)» та прийняту у червні 2021 р. резолюцію ПАРЄ «Порушення прав людини, вчинені проти кримських татар у Криму».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux