Плани дій Ради Європи для України, які реалізуються з 2005 року, – це стратегічні програмні документи, метою яких є підтримка нашої держави у виконанні своїх зобов'язань як держави-члена Ради Європи та сприяння імплементації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, зокрема шляхом підтримки зусиль з узгодження законодавства, інституцій та практики з найкращими європейськими стандартами у сфері прав людини, верховенства права та демократії.
Стратегічними напрямами співпраці між Україною та Радою Європи у рамках реалізації Планів дій визначені заходи, спрямовані на:
Попередні Плани дій охоплювали періоди з такими бюджетами: 2005-2008 рр. (17,3 млн. євро), 2008-2011 рр. (25 млн. євро), 2011–2014 рр. (23, 9 млн. євро), 2015-2017 рр. (45 млн. євро).
21 лютого 2018 р. рішенням Комітету Міністрів РЄ був затверджений чинний План дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки, бюджет якого становить 29,5 млн. євро, з яких станом на 31 грудня 2019 р. вже профінансовано 29,3 млн. євро (99%). Донорами Плану дій виступили (у порядку виділення коштів від найбільшої суми): ЄС, Швеція, Норвегія, Канада, Трастовий фонд з прав людини (входять 7 країн: Велика Британія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Фінляндія, Швейцарія), Швейцарія, Данія, Німеччина, Фінляндія, Нідерланди, Ірландія, Люксембург, Чеська Республіка, Угорщина, Литва, Ліхтенштейн, Польща, Туреччина, Естонія, Латвія та Румунія.
Виконання Планів дій підлягає періодичному спільному моніторингу РЄ та органами державної влади України з метою оцінки ефективності реалізації затверджених проєктів та включення до Плану дій, за згодою сторін, інших проєктів. Так, зокрема, у ході проведеної в МЗС України 4 лютого 2019 р. міжвідомчої наради щодо стану виконання чинного Плану дій представниками органів законодавчої, виконавчої та судової влади, а також громадських організацій було надано позитивну оцінку стану виконанню проєктів у рамках Плану дій, зокрема, з посилення імплементації стандартів прав людини в Україні, захисту прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), реформи кримінальної юстиції, судової реформи, децентралізації, свободи ЗМІ і захисту журналістів.
У свою чергу, з боку Ради Європи на засіданні Групи доповідачів з питань демократії Комітету міністрів РЄ 21 березня 2019 р. були відзначені такі позитивні зрушення у виконанні чинного Плану дій: реформа у сфері децентралізації; посилення законодавчої та інституційної бази для захисту прав людини, включаючи внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та ромське населення; запровадження механізму конституційної скарги, що посилює верховенство права; функціонування повноцінного публічного мовлення. Водночас, відзначалась нагальність докладання додаткових зусиль задля ефективного виконання законодавства; забезпечення повного функціонування реформованих установ з протидії корупції та відмивання коштів; подальшого посилення захисту меншин; ефективного дотримання мовних та соціальних прав; завершення реформи децентралізації на всіх рівнях; забезпечення повної незалежності та підзвітності прокуратури, поліпшення виконання судових рішень, зокрема, Європейського суду з прав людини; боротьби з насильством щодо жінок.
6 лютого ц.р. у Києві відбулося засідання Керівного комітету Плану дій Ради Європи для України на 2018-1921 рр., у ході якого були обговорені ключові досягнення та пропозиції щодо подальшої реалізації в Україні відповідних проєктів. За результатами першої стадії реалізації чинного Плану дій визначені такі пріоритетні напрями:
1 липня 2020 р. Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив рішення щодо подовження терміну дії Плану дій РЄ для України до кінця 2022 року задля забезпечення досягнення усіх визначених у цьому документі цілей.