• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Français
Україна і Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи
Опубліковано 17 серпня 2022 року о 15:30

Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи (далі – Конгрес) є консультативним органом Ради Європи, який діє з 1994 р. в інтересах більш ніж 130 000 органів місцевих і регіональних влад 46-ти держав-членів РЄ.

Національна делегація України у Конгресі на 2021-2026 рр., склад якої затверджений Указами Президента 54/2021 та 98/2021, представлена 12-ма представниками та 12-ма їхніми заступниками (порівно у Палаті місцевих влад та Палаті регіонів Конгресу). Делегацію очолює депутат Київської міської ради Пашинна Лілія Василівна, секретар делегації – Анастасія Яковенко. Термін повноважень делегації розпочався 23 березня 2021 р. Двоє членів української делегації в Конгресі – депутат Рівненської обласної ради С. К. Богатирчук-Кривко та депутат Полтавської міської ради О. А. Деркач – входять до складу Бюро Конгресу, яке забезпечує координацію діяльності Конгресу та його робочих органів.

Пріоритетами Конгресу є зміцнення та захист інтересів органів місцевої та регіональної влади, забезпечення їхньої участі у процесах європейської інтеграції, моніторинг дотримання державами-членами РЄ положень Європейської хартії місцевого самоврядування та спостереження за місцевими й регіональними виборами у цих країнах.

Конгрес:

представляє інтереси європейських регіонів та муніципалітетів;

є форумом, на якому представники місцевих і регіональних органів влади обговорюють спільні проблеми, обмінюються досвідом й ознайомлюють уряди зі своїми позиціями;

консультує Комітет міністрів та Парламентську асамблею РЄ з усіх аспектів розвитку та реалізації місцевої та регіональної політики;

тісно взаємодіє з національними та міжнародними організаціями, які представляють місцеві та регіональні влади;

організовує публічні обговорення та конференції на місцевому і регіональному рівнях в усіх державах - членах РЄ з метою активного залучення громадськості до процесів прийняття рішень;

готує регулярні доповіді щодо стану місцевої та регіональної демократії у кожній з держав – членів РЄ та країнах, що є кандидатами на вступ.


Співпраця України з Конгресом

Два основні види діяльності Конгресу у рамках виконання його статутних функцій – моніторинг виконання Європейської хартії місцевого самоврядування та спостереження за виборами – є основними напрямами співпраці України з Конгресом та обумовлюють контекст розгляду пов’язаних з Україною питань у рамках цього органу РЄ.

З початку перших циклів моніторингу стану місцевої й регіональної демократії в Україні у 1999 р. Конгрес закликав Уряд нашої країни здійснити реформу місцевого самоврядування. Про необхідність ухвалення відповідного законодавства, яке б відповідало принципам Європейської хартії місцевого самоврядування, йшлося й в ухваленій того ж року Резолюції Парламентської Асамблеї РЄ 1179 (1999) щодо стану виконання Україною зобов’язань як держави-члена РЄ.

Питання реформи місцевого самоврядування, яка призведе до децентралізації влади, також було одним із основних під час термінових дебатів Конгресу щодо ситуації в Україні 25 березня 2014 р.

Внесення змін до Конституції України в частині децентралізації влади з урахуванням усіх наявних напрацювань Конгресу є одним із найбільш актуальних для нашої держави та Конгресу напрямів співпраці, особливо через збройну агресію рф проти України.

У рамках моніторингу Конгресом виконання зобов’язань відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування відбулася низка моніторингових візитів в Україну. За результатами одного з таких візитів (у два етапи - 21-23 травня 2012 р. та 22-23 квітня 2013 р.) 31 жовтня 2013 р. Конгрес ухвалив Доповідь і Рекомендацію «Місцева та регіональна демократія в Україні», в яких містяться аналіз стану та проблемних питань місцевої й регіональної демократії в Україні, а також пропозиції щодо їх вирішення, зокрема шляхом реалізації реформи місцевого самоврядування. У червні 2014 р. розпочалося пост-моніторингове співробітництво Конгресу з Україною, яке завершилося підписанням 20 березня 2015 р. Дорожньої карти для України, спрямованої на імплементацію відповідних рекомендацій Конгресу.

У ході останнього моніторингового візиту делегації Конгресу в Україну 4-6 березня 2020 р. відбулася низка зустрічей з представниками українських центральних, місцевих органів державної влади, незалежних установ (зокрема Офісу Президента України; Верховної Ради України; міністерств фінансів й розвитку громад та територій; Київської міської адміністрації; Асоціацій районних та регіональних влад, українських міст, сільських та селищних рад, об’єднаних територіальних громад, а також академічних кіл й акредитованого в Україні дипкорпусу). За підсумками згаданого візиту спецдоповідачі щодо України – представниці Норвегії та Австрії – підготували звіт про стан місцевої та регіональної демократії в Україні. 17 вересня 2020 р. Моніторинговий комітет Конгресу ухвалив цей документ та проєкт відповідних рекомендацій Уряду України.

23 листопада 2021 р. відбувся ще один візит моніторингової делегації Конгресу в Україну для збору додаткової інформації до згаданої доповіді, яка мала б розглядатися на 42-й сесії Конгресу у березні 2022 р. Через розв’язану росією 24 лютого 2022 р. війну розгляд цієї доповіді був перенесений на більш пізній період.

Конструктивною є співпраця з Конгресом у здійсненні спостереження за місцевими виборами в Україні, яке, на запрошення Уряду, делегації Конгресу здійснили 25 травня 2014 р. та 25 жовтня 2015 р. Конгрес також здійснив дистанційну (у виключному порядку, через надзвичайну ситуацію, пов’язану з розповсюдженням пандемії COVID-19) процедуру спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбулися 25 жовтня 2020 р. Відповідно до оприлюдненої 27 жовтня 2020 р. інформації за підсумками зазначеної процедури, Конгрес привітав, зокрема, той факт, що вперше внутрішньо переміщеним особам було дозволено голосувати на місцевих виборах. 26 листопада 2020 р. Бюро Конгресу ухвалило інформаційну доповідь щодо процедури дистанційного спостереження за місцевими виборами в Україні 25 жовтня 2020 р. У доповіді, зокрема, визнані надзвичайні обставини проведення цих виборів, які обумовлені, крім пандемії COVID-19, триваючими процесами децентралізації та конституційної реформи, а також поправками до Виборчого кодексу України, які докорінно змінили виборчу систему.

З початку агресії рф проти України та тимчасової окупації росією Автономної Республіки Крим Конгрес зайняв чітку та послідовну позицію на підтримку територіальної цілісності України. 25 березня 2014 р. була ухвалена Декларація Конгресу, в якій не визнається проведений 16 березня 2014 р. т. зв. референдум у Криму, засуджується використання росією збройної сили для зміни кордонів та висловлюється підтримка територіальної цілісності й суверенітету України.

16 жовтня 2014 р. у рамках чергової сесії Конгресу відбулися дебати на тему «Сепаратистська напруга в Україні та сусідніх країнах», за підсумками яких переважною більшістю голосів було ухвалено відповідну Декларацію. У цьому документі Конгрес засуджує військове вторгнення росії на сході України (й, у такий спосіб, фактично визнає факт такого вторгнення), а також усі форми тиску рф на сусідні країни; констатує, що безпека всього континенту є під серйозною загрозою через постійні порушення росією міжнародного права, норм та принципів Ради Європи; наголошує, що збройний сепаратизм, який підтримується найманцями та інтервенцією іноземних збройних сил, “суперечить усьому, що обстоює Конгрес”.

29 жовтня 2019 р. Конгрес ухвалив Резолюцію «Роль місцевих та регіональних влад у захисті внутрішньо переміщених осіб», одним із спецдоповідачів якої виступив тодішній член делегації України, Миколаївський міський голова О. Сєнкевич. Резолюція визначає, що причиною виникнення близько 1,7 млн. внутрішньо переміщених осіб в Україні є незаконна анексія Криму росією, а також іноземне збройне вторгнення на сході України.

25 лютого 2021 р. Генеральний секретар Конгресу А. Кіфер взяв участь у засіданні Ради розвитку громад і територій України під головуванням Президента України, у ході якого, зокрема, визнав успіх реформи децентралізації в Україні.

29 жовтня 2021 р. А. Кіфер у своєму відео-зверненні до учасників засідання Президії Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України в Одесі запевнив у повній підтримці України Конгресом, а також акцентував на внеску України у роботу Конгресу, відзначивши активну роботу делегації України.

Конгрес є одним із надійних партнерів України в реалізації Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки (продовжений до 2022 р.). Відповідна співпраця відбувається, зокрема, у рамках реалізації проекту щодо посилення демократії та довіри на місцевому рівні, що має на меті покращення якості місцевої демократії в Україні шляхом зміцнення інституційних структур і підтримки органів місцевого самоврядування та їхніх національних асоціацій.

Продовження відповідної діяльності передбачене Пріоритетних коригуваннях Плану дій РЄ для України. Цей документ був розроблений Радою Європи та українськими органами влади у відповідь на збройну агресію російської федерації проти України, з урахуванням її наслідків та нових реалій. Одним із основних напрямів роботи з реалізації проєктів у рамках скоригованого Плану дій є підтримка місцевої демократії, ефективного управління та публічного адміністрування в часи війни.

Позитивною є співпраця на рівні секретаріату Конгресу та Постпредства України при РЄ у Страсбурзі. Генсеком Конгресу особисто та секретаріатом Конгресу надавалася суттєва підтримка під час формування національної делегації України на 2021-2026 роки. Крім того, у ході діалогів з країнами-членами РЄ, які проводяться у рамках Комітету міністрів РЄ, Генеральний секретар та Президент Конгресу регулярно роблять окремий наголос на продуктивній співпраці з Україною, підкреслюючи важливе значення, яке надається українською владою виконанню положень Європейської хартії місцевого самоврядування, а також відзначаючи діяльність Конгресу місцевих та регіональних влад України при Президентові України. Постпред України, у свою чергу, позитивно оцінює результати співпраці нашої держави з Конгресом, акцентуючи увагу на всебічній допомозі, що надається Конгресом Україні. Постійний представник України наголошує, що наша країна покладається на досвід і технічну допомогу цього консультативного органу РЄ у забезпеченні належного функціонування місцевого самоврядування, з урахуванням нових реалій розв’язаної рф війни та з огляду на взаємозв’язок успіху європейської інтеграції України з проведенням ефективних місцевих реформ.

З початку війни рф проти України 24 лютого 2022 р. Конгрес та його керівництво демонструють беззастережну підтримку та солідарність з Україною як у вигляді оприлюднених заяв, так й у формі практичної допомоги. На сайті Конгресу створено спеціальну сторінку, присвячену ситуації в Україні, яка містить:

низку заяв Президента Конгресу із засудженням російської збройної агресії проти України й викрадення рф представників місцевої влади та закликом до підтримки народу та влади України;

ухвалену під час 42-ї сесії Конгресу Декларацію «Війна російської федерації проти України», в якій засуджується ця війна та висловлюється підтримка нашої країни (доповідачем цієї Декларації виступив Президент Конгресу Л. Вербеек);

посилання на створену у березні 2022 р. під патронатом Конгресу онлайн-платформу «Cities4Cities» для кращої координації необхідної допомоги, зокрема гуманітарної, між українськими та європейськими містами.

Одним із проявів солідарності та підтримки України стало надання Конгресом наприкінці березня 2022 р. 24-х бронежилетів для всіх членів делегації України у Конгресі, які вже доправлені в Україну.

1-4 червня 2022 р. Президент Конгресу Л. Вербеек та Генеральний секретар Конгресу А. Кіфер здійснили візит в Україну на запрошення Асоціації міст України, у ході якого Голова цієї Асоціації, мер Києва В. Кличко та Л. Вербеек підписали спільну декларацію із закликом до реконструкції українських громад та відновлення функціонування місцевих органів влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування.

На черговій 43-й сесії Конгресу (25-27 жовтня 2022 р.), у зв’язку із завершенням терміну повноважень нинішнього Генсекретаря Конгресу А. Кіфера, буде обрано нового Генерального секретаря, який організовуватиме роботу секретаріату Конгресу протягом 5-ти наступних років.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux