• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Україна і Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи
Опубліковано 04 травня 2020 року о 03:45

У рамках виконання своїх статутних функцій Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи (далі – КМРВ РЄ, офіційна сторінка ) здійснює моніторинг виконання державами-членами РЄ Європейської хартії місцевого самоврядування, а також спостереження за місцевими й регіональними виборами у цих країнах. Ці два напрями є основними у співпраці КМРЄ з Україною та обумовлюють зміст і тональність розгляду пов’язаних з Україною питань у рамках цього консультативного органу Ради Європи.

З початку перших циклів моніторингу стану місцевої й регіональної демократії в Україні у 1999 р. КМРВ закликав Уряд нашої країни здійснити реформу місцевого самоврядування. Про необхідність ухвалення відповідного законодавства, яке б відповідало принципам Європейської хартії місцевого самоврядування, йшлося й в ухваленій того ж року Резолюції Парламентської Асамблеї РЄ 1179 (1999)  щодо стану виконання Україною зобов’язань як держави-члена РЄ. Питання реформи місцевого самоврядування, яка призведе до децентралізації влади в  Україні, було одним з основних під час термінових дебатів КМРВ щодо ситуації в Україні 25 березня 2014 р. Внесення змін до Конституції України в частині децентралізації влади з  урахуванням усіх наявних напрацювань КМРВ залишається важливою частиною конституційної реформи України, а також одним із найбільш актуальних для нашої держави та КМРВ напрямів співпраці, особливо через військову агресію РФ на Донбасі.

У рамках моніторингу КМРВ виконання нашою державою зобов’язань за Європейською хартією місцевого самоврядування відбулася низка моніторингових візитів в Україну.  За результатами одного з таких візитів 21-23 травня 2012 р. та 22-23 квітня 2013 р. (у два етапи) КМРВ  31 жовтня 2013 р. ухвалив Доповідь та Рекомендацію «Місцева та регіональна демократія в Україні», в яких містяться аналіз стану та проблемних питань місцевої та регіональної демократії в Україні, а також пропозиції щодо їх вирішення, зокрема шляхом якнайшвидшої реалізації реформи місцевого самоврядування. У червні 2014 р. розпочалося пост-моніторингове співробітництво КМРВ з Україною, яке завершилося підписанням 20 травня 2015 р. Дорожньої карти для України, спрямованої на імплементацію рекомендацій КМРВ щодо місцевого та регіонального врядування. У ході останнього моніторингового візиту делегації КМРВ в Україну 4-6 березня 2020 р. відбулася низка зустрічей з представниками українських центральних, місцевих органів державної влади, незалежних установ (зокрема, Офісу Президента України; Верховної Ради України; міністерств фінансів й розвитку громад та територій; Київської міської адміністрації; Асоціацій районних та регіональних влад, українських міст,  сільських та селищних рад, об’єднаних територіальних громад тощо), а також академічних кіл й акредитованого в Україні дипкорпусу. Очікується представлення відповідних рекомендацій КМРВ на одній з його наступних сесій.

Конструктивною є й співпраця у сфері здійснення спостереження за місцевими виборами в Україні, яке, на запрошення Уряду України здійснила делегація КМРВ 25 травня 2014 р. та 25 жовтня 2015 р.

З початку агресії РФ проти України та окупації Росією Автономної Республіки Крим КМРВ зайняв чітку та послідовну позицію на підтримку територіальної цілісності України. 25 березня 2014 р. була ухвалена Декларація КМРВ, в якій не визнається проведений 16 березня 2014 р. т.зв. референдум щодо АР Крим, засуджується використання РФ військової сили для зміни кордонів та висловлюється підтримка територіальної цілісності та суверенітету України.

16 жовтня 2014 р. у рамках чергової сесії КМРВ відбулися дебати на тему «Сепаратистська напруга в Україні та сусідніх країнах», за підсумками яких переважною більшістю голосів було ухвалено однойменну Декларацію. У цьому документі КМРВ засуджує військове втручання Росії на сході України (й, у такий спосіб, фактично визнає факт такого втручання), а також усі форми тиску РФ на сусідні країни; констатує, що безпека всього континенту опинилась під серйозною загрозою через постійні порушення РФ міжнародного права, норм та принципів Ради Європи; наголошує, що збройний сепаратизм, який підтримується найманцями та інтервенцією іноземних збройних сил, суперечить принципам, які обстоюються КМРВ.

29 жовтня 2019 р. КМРВ ухвалив Резолюцію «Роль місцевих та регіональних влад у захисті внутрішньо переміщених осіб (ВПО)» , одним із спецдоповідачів якого виступив представник України О.Сєнкевич (Миколаївський міський голова). Резолюція визначає, що причиною виникнення близько 1,7 млн ВПО у Україні є незаконна анексія Криму Росією, а також іноземне військове втручання на сході України.  Крім того, інформація щодо практики та політики України щодо захисту й підтримки ВПО були відображені у тематичному посібнику із захисту прав людини “Congress Handbook on Human Rights”.

У рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки КМРВ здійснює реалізацію проекту "Зміцнення демократії та утвердження довіри на місцевому рівні в Україні", що має на меті покращити якість місцевої демократії в Україні шляхом зміцнення інституційних структур та підтримки місцевої влади та національних асоціацій.

Останні візити та контакти високого рівня: 

– 20-22 листопада 2017 р. Президент КМРВ Г.Мослер-Торнстрьом здійснила візит в Україну з метою обговорення прогресу реформи місцевого самоврядування та децентралізації з часу підписання у 2015 р. відповідної Дорожньої карти для України;

– 25-28 квітня 2018 р. віце-прем’єр-міністр України Г.Зубко взяв участь у заході щодо законодавчого врегулювання питання дотримання законності у діяльності органів місцевого самоврядування й провів зустріч з Генеральним секретарем Конгресу А.Кіфером;

– 26-27 лютого 2019 р. під час візиту до Ради Європи Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України І.Климпуш-Цинцадзе провела зустріч з Генеральним секретарем КМРВ А.Кіфером;

– 9-10 грудня 2019 р.  у ході візиту заступника Мінрегіону В.Негоди з метою участі у засіданні Європейського комітету з питань демократії та врядування відбулася зустріч з Генеральним секретарем КМРВ А.Кіфером.

Національна делегація України у КМРВ на 2016-2020 рр., склад якої затверджений Указом Президента України , представлена 12-ма представниками України та 12-ма їхніми заступниками (порівно у Палаті місцевих влад та Палаті регіонів КМРВ) й очолюється Заступником міського голови Києва – секретарем Київської міської ради В.В.Прокопівим. Член делегації України Ю.Світлична є членом Бюро Конгресу, С.Богатирчук-Кривко очолює політичну групу Європейських консерваторів та реформістів, К.Марченко входить до складу бюро політичної групи соціалістів.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux