• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
ПАРЄ: Багато позитивних аспектів українських виборів є важливим кроком
Опубліковано 27 жовтня 2014 року о 11:14

Багато позитивних аспектів українських виборів є важливим кроком і новий парламент має скористатись можливістю для просування ключових реформ, - заявили міжнародні спостерігачі 

Дострокові парламентські вибори від 26 жовтня стали важливим кроком у зміцненні демократії відповідно до міжнародних зобов'язань та характеризувалися багатьма позитивними аспектами, в тому числі неупередженою та ефективною роботою Центральної виборчої комісії (ЦВК), конкурентними списками, які надали виборцям реальний вибір, та загальним  дотриманням фундаментальних свобод. Такого висновку дійшли міжнародні спостерігачі у попередній заяві, яку було розповсюджено сьогодні. Новий парламент повинен гарантувати, що ключові реформи будуть ухвалені, а суперечки мають бути вирішені відповідно до верховенства права та за допомогою демократичних інститутів, - заявили спостерігачі.

"В цей вирішальний момент для майбутнього країни, українські інституції та виборці відповіли на надзвичайні проблеми виборами, які в значній мірі відповідають демократичним зобов'язанням", заявив Кент Харстед, Спеціальний координатор та голова короткострокової місії спостерігачів ОБСЄ. "Ця відповідь, та зокрема налаштованість влади організувати голосування у якомога більшій кількості регіонів країни, наскільки це можливо, продемонструвати стійкість, яка допоможе країні подолати її внутрішні та зовнішні виклики."

"Похмурий настрій українського народу на цих виборах відображає серйозність кризи, з якою зіткнулась країна. Вони обрали нову Верховну Раду, яка буде сильно відрізнятися за складом від попередньої. Поступивши таким чином, українці продемонстрували своє прагнення до дій з метою задоволення своїх потреб", зазначив Крістофер Чоп, Голова делегації ПАРЄ. "Верховна Рада повинна зараз прийняти новий мандат в тому ж дусі та швидко працювати над реалізацією реформ, багато з яких давно вже чекає. ПА РЄ та Венеціанської комісії готові допомогти в цій невідкладній та важливій роботі".

День виборів пройшов спокійно у більшості регіонів країни, за виключенням  декількох порушень та безпекових інцидентів, про які було повідомлено. Процес голосування був добре організований та проведений і отримав позитивну оцінку на 99 відсотках виборчих дільниць, хоча деякі процесуальні порушення були виявлені, в тому числі під час підрахунку голосів та на ранніх стадіях встановлення результатів. Завдяки зусиллям виборчої адміністрації із забезпечення голосування у якомога великій частині Сходу, наскільки це можливо за надзвичайних обставин, в тому числі шляхом застосування спрощених процедур, які дозволяють виборцям тимчасово змінити адресу голосування, голосування відбулося у 12 з 21 виборчих округів в Донецькій області та у 5 з 11 в Луганській області.

"Близько 30 мандатів, які буде залишено незайнятими у новому парламенті, слугуватиму нагадуванням того, що незаконні збройні формування зашкодили голосувати виборцям у деяких частинах країни", - зазначила Доріс Барнетт, Голова делегації ПА ОБСЄ. "Ці незаконні дії не ставлять під сумнів дійсність виборів загалом. Ми чекаємо, що місця буде заповнено якнайскоріше, з тим щоб представники цих регіонів могли приєднатися до відкритого діалогу зі своїми колегами на благо всіх українців ".

Кандидати загалом мали можливість вільно вести передвиборчу кампанію, яка була конкурентною та публічною. Будучи загалом мирною, в останні десять днів кампанії було зафіксовано зростання насильства, в тому числі випадки залякувань, погроз та цілеспрямованих знищень передвиборчого обладнання. Спостерігачі взяли до уваги відсутність нетолерантних висловлювань на адресу національних меншин під час передвиборної кампанії, незважаючи на превалювання націоналістичної риторики.

"Вибори чітко показали налаштованість українського суспільства до змін - люди обрали Європу та мир", - заявив Андрій Пленковіч, Голова делегації Європейського парламенту. "Нова Рада та майбутній уряд будуть нести відповідальність за початок реалізації програми амбітних Європейських реформ та об'єднання всієї території України. Європейський союз та Європейський парламент буде підтримувати Україну на протязі цього процесу".

"Ми не повинні випустити з уваги той контекст, в якому проходили ці вибори. Україна знаходиться в стані війни. Проте, незважаючи на триваюче насильство, голосування відбулося вчора в більшості районів у Донецькій та Луганській областях", - зазначила Раса Юкнявічене, Голова делегації ПА НАТО. "Незважаючи на це, вибори продемонстрували значні успіхи української демократії. Парламент, який було обрано вчора, сьогодні наділений складною, але важливою відповідальністтю продовжувати цю роботу та вирішувати наявні проблеми".

Спостерігачі привітали той факт, що зловживання адміністративним ресурсом не стало питанням, яке викликає головне занепокоєння, хоча президент та прем'єр-міністр несправедливо скористались перевагами своїх посад напередодні виборів у телевізійних зверненнях та закликали виборців обрати реформаторський парламент. Низка достовірних повідомлень про підкуп виборців було зафіксовано та розслідуються владою.

ЦВК адмініструвала процес на дуже професійному рівні та ефективно. Проте, проведення закритих нарад перед засіданнями ЦВК та одностороннє прийняття рішень підірвали прозорість процесу. В комісіях на більш низьких рівнях, заміна членів комісії частково вплинула на стабільність та ефективність організації виборів. Реєстрація кандидатів у цілому була відкритою та дала виборцям широкий спектр вибору серед 6600 кандидатів. Однак, відмова в реєстрації більш ніж 640 кандидатам через  технічні підстави обмежила вибір кандидатів та суперечить міжнародним стандартами.

"Неупереджене управління процесом Центральною виборчою комісією може у майбутньому сприяти зміцненню довіри населення до демократичних виборів в Україні", - зазначила Тана де Зулуета, Голова довгострокової спостережної місії ОБСЄ/БДІПЛ. "Наша заява також фіксує деякі триваючі труднощі, таким чином позитивні сторони цих виборів можуть бути використані в якості основи для подальших покращень. Рухаючись вперед, ОБСЄ/БДІПЛ готова надати допомогу та поділитись досвідом у цьому процесі".

Медіа середовище було динамічним та різноманітним та запропонувало виборцям широкий спектр думок. Однак самостійність та незалежне висвітлення ЗМІ в деяких випадках було ускладнене політичними чи бізнес-інтересами, а деякі приватні ЗМІ продемонстрували упередженість у висвітленні виборчої кампанії. Триваючі військові дії на сході поставили під загрозу безпеку журналістів та зашкодили трансляції українських телеканалів, в той час як було вжито кроки для запобігання трансляції деяких каналів через нібито пропаганду. В якості позитивного кроку відзначено передвиборчі дебати між політичними партіями, які відбулись вперше та транслювались на національному телебаченню.

Нормативно-правова база загалом є достатньою для проведення демократичних виборів. Останні поправки стосувались деяких попередніх рекомендацій БДІПЛ та Венеціанської комісії Ради Європи. Водночас, низка проблем залишається невирішеною, у тому числі стосовно певних вимог до кандидатів. Постійні проблеми з визначенням меж виборчих округів призводить до того, що національні меншини недостатньо представлені, зазначається в заяві. Незважаючи на недавні поправки щодо збільшення прозорості фінансування передвиборчої кампанії, корупція як і раніше підриває довіру до виборчого процесу.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux