• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
Комітет міністрів Ради Європи: незаконна анексія Російською Федерацією не може слугувати основою для будь-якого визначення статусу Криму та Севастополю
Опубліковано 03 квітня 2014 року о 18:56

3 квітня 2014 року Комітет міністрів Ради Європи розглянув ситуацію в Україні, зокрема, в контексті військової агресії зі сторони Російської Федерації, і за підсумками насиченої дискусії прийняв рішення.

У своєму рішенні Комітет міністрів Ради Європи чітко заявив про те, що незаконний референдум, якій відбувся в Автономній Республіці Крим і м. Севастополь 16 березня 2014 року, та протиправна анексія Російською Федерацією цієї частини території України не можуть служити підставою для будь-якої зміни їх статусу та державно-правової приналежності.

Після схвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Територіальна цілісність України», рішення Комітету міністрів стало черговим вагомим кроком у напрямі до широкого міжнародного засудження неправомірних дій Російської Федерації. Цей документ містить чіткий політичний сигнал для Росії: у міжнародних відносинах не можна переходити «червону лінію», позначену сучасним міжнародним правом, за нею лежить шлях до самоізоляції та маргіналізації будь-якої країни, шлях за межі співдружності цивілізованих держав.

Комітет міністрів Ради Європи привітав участь у засіданні в.о. Міністра закордонних справ України А. Дещиці, який підтвердив відданість нашої держави обов’язками і зобов’язанням перед Радою Європи, взятим на себе Україною під час набуття членства. Він схвально сприйняв прагнення нової української влади якнайшвидше реалізувати реформи з метою підвищення рівня захисту прав людини та удосконалення функціонування демократичних інститутів.

Комітет міністрів також привітав план заходів невідкладної допомоги для України, підготовлений Генеральним секретарем Ради Європи Т. Ягландом, який включає залучення Венеціанської комісії для надання Україні експертної допомоги у здійсненні демократичних реформ, та закликав до невідкладної реалізації, передбачених у цьому плані заходів.

У рішенні було позитивно відзначено факт призначення опозицією третього члена Міжнародної консультативної групи (International Advisory Panel), яка здійснюватиме нагляд за ефективним і неупередженим розслідуванням випадків насильства, що мали місце в Україні починаючи з 30 листопада 2013 року. Національні делегації висловились за якнайшвидше започаткування її роботи.

У цьому контексті Комітет міністрів ще раз нагадав усім державам-членам про необхідність неухильного дотримання зобов’язань у сфері захисту прав людини, встановлених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та закликав причетні сторони невідкладно забезпечити дотримання припису Європейського суду з прав людини, виданого Страсбурзьким судом в рамках судового провадження за позовом «Україна проти Російської Федерації». Цей припис встановлює обов’язок як України, так і Росії утриматись від вжиття будь-яких заходів, зокрема воєнних дій, в результаті яких можуть бути порушені права цивільного населення, включаючи створення ризику для їх життя та здоров’я. Така вимога Суду, підтримана Комітетом міністрів, набуває особливої актуальності у світлі останніх фактів насильства та порушення прав української і кримсько-татарської громад Криму.

Виходячи з цього Комітет міністрів Ради Європи із великою зацікавленістю вивчив звіт делегації Консультативного комітету Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, яка з 20 до 26 березня ц.р. відвідала з візитом ad hoc Україну. Констатувавши в ході обговорення, що рівень захисту національних меншин у східних і південних регіонах України не погіршився з часу ухвалення попередньої моніторингової доповіді, учасники засідання відзначили занепокоєння експертів Консультативного комітету щодо безпеки осіб, які належать до національних меншин, зокрема, в Криму.

З метою запобігання у майбутньому порушенню їх прав, Комітет міністрів доручив Консультативному комітету Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин продовжити роботу по моніторингу ситуації у цій сфері на території України, включаючи АР Крим. Він привітав започаткування третього моніторингового циклу щодо виконання Україною положень Європейської хартії регіональних мов або мов меншин та четвертого моніторингового циклу щодо виконання Україною Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, в рамках яких буде надано оцінку стану захисту прав національних меншин, включаючи мовні права, на всій територій України в межах її міжнародно-визнаних кордонів.

Враховуючи надзвичайну актуальність «українського питання», національні делегації домовились здійснювати пильне спостереження за розвитком ситуації в Україні та відновити його обговорення на черговому засіданні Комітету міністрів Ради Європи.

ТЕКСТ РІШЕННЯ

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux