Світ небайдужий до героїчного народу України, який вже два роки поспіль чинить спротив повномасштабній військовій агресії росії. Ще один доказ тому – робота французького художника-концептуаліста Жана П'єра Рейно, яка була представлена 23 лютого 2024 року у Раді Європи.
У відкритті виставки взяли участь Генеральний секретар Ради Європи М. Пейчинович-Бурич, Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Т. Русопулос, Постійний представник Ліхтенштейну при РЄ Посол Д. Вангер (від імені головуючого в Комітеті міністрів) та Постійний представник України при РЄ Посол Б.Тарасюк.
Під час промов учасниками було висловлено вдячність відомому французькому митцю Жану П’єру Рейно за створення роботи, яка буде передана Україні, щоб підтримати її боротьбу за національну незалежність та суверенітет.
Представлена картина «Герніка-Україна» являє собою інтерпретацію «Герніки» Пабло Пікассо в ідентичному розмірі – 7,50 на 3,50 метра.
Пікассо подарував «Герніку» Іспанії в 1937 році. В Іспанії вона з’явилася тільки після смерті диктатора Франсіско Франко. «Герніка» пензля Пікассо являє собою найсимволічніший витвір мистецтва ХХ століття. Вона викриває нерозсудливість, жахи і жорстокість війни.
Саме в такому ключі Арт галерея Паризької Сорбонни і французьке літературне видання художніх книжок Editions Jannink звернулись із прохонням до Жана П’єра Рейно створити роботу в знак підтримки та виявлення солідарності з Україною в боротьбі за мир.
Ініціатива цього заходу виникла після після виступу Володимира Зеленського на Венеційській бієнале 22 квітня 2022 року. Він виступив із промовою перед митцями усього світу підтримати Україну.
Виставка «Герніка-Україна» розміщує дві роботи: репродукцію «Герніки» та оригінал роботи «Україна», який представляє три великі знаки «СТОП», як символ перешкоди на шляху до свободи та миру, які несуть із собою війна, насильство і варварство. Сьогодні цей живопис для України є інструментом наступальної та оборонної війни проти ворога.
Символізм цього знака універсальний, тому що його знає весь світ. Художник використовує дорожній знак, як заклик до того, щоб зупинити війну, так само реактивно, як ми зупиняємо свій хід на дорозі. Дійсно Жан П’єр Рейно є досить радикальним митцем, але з того моменту, як робота стає радикальною, вона захоплює нас, вона транслює наші страхи, здатна збудити наші почуття.
У цей складний для України час ми повинні використовувати всі доступні ресурси, включаючи творчість та художні вирази мистецтва, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до військової агресії росії в Україні в 21 столітті. Нам важливо показати, що ніхто не застрахований від цих подій, і що збереження миру є спільною загальною великою метою. Мистецтво може відобразити наше співчуття, гнів та вимогу справедливості, створюючи могутній вплив і привертаючи увагу до нашої спільної справи за мир і гідність.