• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Français
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Опубліковано 18 травня 2020 року о 12:00

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

День боротьби за права кримськотатарського народу

 18 травня демократичні сили в усьому світі вшановують пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу та відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

Цього дня 76 років тому було покладено початок одній з найбільших трагедій загальноукраїнської історії­ – депортації кримських татар, переважно жінок, дітей та людей похилого віку, у віддалені райони Узбекистану, Казахстану та Росії. Безневинними жертвами цього сталінського злочину, за офіційними даними, стали більше 183 тисяч осіб, однак їхня реальна кількість оцінюється самими кримськими татарами у понад 400 тисяч.

Депортація мала для них катастрофічні наслідки. Лише протягом перших років насильницького утримання у місцях вигнання – так званих спецпоселеннях – більше 46 % їхніх мешканців померло від голоду, хвороб, знущань й каторжної праці. Політика етноциду кримськотатарського народу не обмежувалася виселенням за межі його етнічної території, а супроводжувалась розграбуванням його власності, знищенням історичної пам’яті, мови та культури.

Після понад 20 років заперечень радянською/совєцькою владою злочинного характеру своїх дій, у 1967 році Верховна рада СРСР визнала необґрунтованість тотального пригнічення кримських татар. Втім, на відміну від представників інших депортованих «покараних» народів, вони отримали право повернутися до Криму лише через 22 роки, коли 1989 року радянський Парламент проголосив депортацію кримських татар незаконною та злочинною.

Кримськотатарський народ вижив, зберігся, повернувся з місць вигнання на свою Батьківщину, почав облаштовуватися, будувати плани на щасливе і мирне майбутнє, яке пов'язувалося з незалежною демократичною Україною.

Проте, через чверть сторіччя постало ще одне серйозне випробовування та екзистенційний виклик: до українського Криму вдерлися російські окупанти. Нелюдяну й незаконну практику придушення кримськотатарського народу у кращих традиціях тоталітарних режимів продовжила Російська Федерація. З моменту, коли у лютому 2014 року нею був окупований Кримський півострів й здійснена спроба його анексії, Кремль, демонструючи повну зневагу до міжнародного права, затято й свідомо проводить політику цілеспрямованого переслідування кримськотатарського народу.

Методи, якими користується Росія, залишаються незмінними – залякування, терор, насильство, арешти, викрадення людей, серйозні й масові порушення основоположних прав і свобод людини.

Цинізм цієї політики можна продемонструвати, зокрема, одним, з поміж багаточисельних інших, прикладом. 21 квітня 2014 р. був підписаний Указ Президента РФ № 268 «Про заходи щодо реабілітації вірменського, болгарського, грецького, кримськотатарського та німецького народів і державну підтримку їх відродження та розвитку», в якому фігурували «відновлення історичної справедливості», «національно-культурне і духовне відродження» та «забезпечення захисту прав і законних інтересів». В реальності ж нова окупаційна адміністрація Криму вперше у новітній історії заборонила проведення 18 травня 2014 року традиційного траурного мітингу у центрі Сімферополя, тож 70-ті роковини своєї депортації кримські татари були змушені відзначати в місцях компактного проживання в оточенні російських окупантів.

З незаконною тимчасовою окупацією в 2014 році почалася друга, тепер вже гібридна, депортація кримських татар та штучна зміна демографічного складу півострова. На територію Криму, згідно з даними правозахисної НУО «КримСОС», було переселено до 500 000 росіян, що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Водночас, з початку російської агресії проти України у Криму у 2014 році понад 43 000 людей залишили півострів через залякування, переслідування та побоювання повернення минулого в його найгірших проявах.

Кримські татари потерпають й через політичні, релігійні, культурні переслідування з боку окупантів. Близько 100 громадян України, більшість з яких – кримські татари, незаконно утримуються або засуджені Росією з політичних мотивів на території Російської Федерації чи у тимчасово окупованому Криму.

26 квітня 2016 року незаконний судовий орган російської окупаційної адміністрації ухвалив рішення про заборону Меджлісу кримськотатарського народу через проголошення його діяльності екстремістською й визнав майже 2500 членів національних та місцевих меджлісів поза законом.

З 2083-х релігійних організації, які функціонували на території Автономної Республіки Крим до окупації Росією у 2014 році, лише близько третини (станом на 2019 рік) пережили кампанії переслідування.

Вільних від цензури ЗМІ у Криму не існує, усі 12 незалежних кримськотатарських ЗМІ припинили свою роботу через переслідування. З 3000 зареєстрованих до окупації ЗМІ лише 232 змогли пройти "перереєстрацію", вочевидь, за умов цензури окупаційної адміністрації. Правозахисники зафіксували з 2014 року понад 300 порушень прав журналістів.

Російська окупаційна адміністрація продовжує атакувати таке невід’ємне право кримських татар, як освіта рідною мовою. Якщо у 2013 році кримськотатарську мову вивчали 18 020 (8,6% із загальної кількості) школярів Криму, то на 31 січня 2019 року кримськотатарську мову вивчали лише трохи більше 3% дітей.

Складна й серйозна ситуація з порушеннями прав людини в Криму під тимчасовою російською окупацією обумовлює необхідність вжиття невідкладних дій задля відновлення історичної справедливості стосовно кримських татар, вшанування невинних жертв депортації, засудження цього злочину тоталітарного комуністичного режиму та визнання депортації кримських татар з Криму у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу.

Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу. Українським Парламентом заявлено, що системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично вмотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати початку тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу.

Крім того, рішення про визнання геноцидом депортації кримських татар прийняли парламенти Латвії (10 травня 2019 року) і Литви (6 червня 2019 року).

Широке міжнародне визнання депортації 1944 року геноцидом кримськотатарського народу стане важливим інструментом для припинення нових порушень прав кримських татар з боку російської окупаційної адміністрації, а також запобіжним заходом від повторення подібних трагедій в майбутньому, де б вони не були.

Вшанування пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та демонстрація солідарності у боротьбі за відновлення їхніх прав зберігають внутрішньодержавну та міжнародну значущість. Україна закликає міжнародне співтовариство продовжувати чинити тиск на Росію та посилювати санкції задля припинення переслідувань кримськотатарського народу та де-окупації тимчасово окупованого Криму.

Висловлюємо кримським татарам свою підтримку й продовжуємо працювати разом задля звільнення від російської окупації їхньої історичної Батьківщини та відновлення суверенітету й територіальної цілісності України.

Спільним зусиллями ми переможемо!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux